GFACE Account Required To raise a support ticket you need to login with your GFACE account. Don’t have one? Signup on GFACE.com
Knowledgebase: General Information > Türkçe
[TR_0001] Müşteri Hizmetleri İletişim Politikası
Posted by Henry S. on 16/06/17 14:16

Müşteri Hizmetleri İletişim Politikası

 

Bir talep göndermeniz gerekiyorsa lütfen biraz aşağıdan okuyabileceğiniz Müşteri Hizmetleri İletişim Politikasını dikkate alın. Burada yer alan kuralları son derece önemsediğimizi belirtmek isteriz. Eğer kullanıcılarımızın davranışları bu kuralların aksi şekilde gerçekleşiyorsa sonuç olarak çeşitli yaptırımlar uygulayabiliriz.

 

1.Dolandırma ya da Müşteri Hizmetlerini Dolandırmaya Çalışmak
Müşteri Hizmetlerini dolandırmaya yönelik bir girişim olduğu taktirde, bunu gerçekleştiren oyuncuya karşı gerekli aksiyon alınır. Müşteri Hizmetlerini dolandırmaya çalışmak Crytek Müşteri Hizmetleri çalışanlarını yanlış yönlendirmek, onlardan bilgi saklamak ya da yanlış bilgi vermek şeklinde gerçekleşebileceği gibi, ihlallerin kapsamı bunlarla sınırlı değildir.

2. Müşteri Hizmetlerinin Talimatlarına Uymamak ya da Görmezden Gelmek
Bazı zamanlarda Crytek Müşteri Hizmetlerinin oyuncuyu belirli aksiyonları gerçekleştirmek adına yönlendirmesi gerekebilir. Crytek çalışanları tüm etkinliklerde oyuncuların en iyi deneyimi yaşaması için çalışmaktadır ve bu nedenle çalışanların talimatlarına uyulmadığı taktirde çeşitli yaptırımlar uygulayabiliriz.

3. Müşteri Hizmetleri Çalışanlarını Rahatsız Etmek
Daha önce çözülmüş sorunlarla zaman harcamak Müşteri Hizmetleri çalışanlarını diğer oyuncuların sorunları ile ilgilenmekten alıkoymaktadır. Eğer bir ya da birden fazla oyuncu defalarca aynı talebi yolluyor ya da kapatılmış bir konu hakkında durumu istismar edici talepler göndermeye devam ediyorsa önce durmaları istenecektir. Durmadıkları taktirde hesapları ile ilgili yaptırım uygulanabilir.

4. Aşırıya Kaçan ve Rahatsız Edici Dil Kullanımı
Oyuncunun yaşadığı herhangi bir sorunu Müşteri Hizmetleri ile paylaşırken üzgün ya da sinirli olması kabul edilebilir bir durumdur. Buna karşın çalışanlara aşırıya kaçan ve rahatsız edici dil kullanımını uygun bulmadığımızı ve bunun verimsiz olduğunu belirtmek isteriz. Oyuncu Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçerken bu tarz bir dil kullanmaya devam ediyorsa önce durmaları istenecektir. Durmadıkları taktirde hesapları ile ilgili yaptırım uygulanabilir.

 

Yukarıda detaylandırılmış alanlarla birlikte Hizmet Şartları'nın herhangi bir bölümünü ihlal etmek genellikle oyundan belirli bir süre uzaklaştırılmanızla sonuçlanacaktır.