GFACE Account Required To raise a support ticket you need to login with your GFACE account. Don’t have one? Signup on GFACE.com
Knowledgebase: General Information > Türkçe
Yardım talebi yollamadan önce dikkat edilmesi gerekenler
Posted by on 16/06/17 14:19

Değerli Warface oyuncuları;

 

Sizlerle yardım talebi yollama konusunda bazı bilgileri paylaşma gereği duyduk. Bu bilgiler; servislerimizi daha hızlı ve sağlıklı kullanmanız adına oldukça önemlidir.

 

- Teknik sorun yaşayan kullanıcılarımızdan ricamız; öncelikle Bilgi Bankası köşemize göz atmaları ve hazır çözümleri değerlendirmeleri olacaktır. Daha önce yaşanmış ve çözümü belli olan sorunları yaşayanlar böylece hızla sorunlarını gidecerektir.

- Eğer oyuna dair, teknik bir sorun yaşıyorsanız VE Windows XP kullanıyorsanız, lütfen öncelikle işletim sisteminizi yükseltiniz çünkü 8 Nisan 2014 tarihi itibariyle Microsoft, XP'ye olan desteğini sona erdirmiştir. Pek çok teknoloji firması gibi Crytek de bundan sonra ürün ve servislerinde Windows XP desteği vermeyecektir, vermemektedir. XP sahiplerinin artık pek çok teknik sorunla boğuştuğunu bildiğimiz için, bu işletim sistemi yükseltme konusu kullanıcı için de oldukça faydalı olacaktır. İşletim sistemini yükseltmenize rağmen sorunu yaşamaya devam ediyorsanız Yardım Talebi yollayabilirsiniz elbette.

- Oyun içerisinde oyunculara nasıl ki kurallarımız gereğince davranmanız gerekiyorsa, Müşteri Hizmetleri ile yani Crytek çalışanlarıyla da aynı şekilde, kurallarımıza uygun olarak iletişime geçmeniz gerekmektedir. Hakaret içeren agresif talepleriniz karşısında sorunuzun çözümünde size yardımcı olamayacağımız gibi cezai bir yaptırımla da karşılaşabilirsiniz.

- Crytek, Warface ve Gface için yapacağınız geri bildirimler, öneriler ve eleştiriler bizim için oldukça önemli fakat bunların yeri Yardım Talebi kısmı değildir. Yardım Talebi; oyunlarımız ve servisleri doğrultusunda sıkıntı çeken kullanıcılarımız için bulunmaktadır. Lütfen fikirlerinizi bize daha hızlı iletebilmeniz için topluluk@crytek.com e-posta adresini kullanın, topluluk yöneticimiz sizinle irtibata geçecektir. Facebook (/warfacegametr) ve Twitter (@warfacetr) gibi sosyal medya kanallarımızın kapısı da sizlere açık olacaktır.

- Hile, küfür vb. şikayetlerinizi öncelikli olarak oyun esnasında, Şikayet fonksiyonunu kullanarak ilgili departmanımıza yollayınız. Talepler üzerinden yollanan görsel malzemeler tarafımızda bir kanıt niteliği taşımamaktadır, ancak araştırma başlatmak için elbette yeterlidir.

- Yardım Talebi yollarken sizden doldurmanızı rica ettiğimiz nitelikleri (işletim sisteminiz, hangi sunucuda oynadığınız, bilgisayarınızın özellikleri vs.) doğru doldurmaya özen gösteriniz, bu size daha hızlı yardım etmemizi sağlayacaktır.

- Kullanıcı adı değiştirme hakkını kullananlar maalesef bir kullanıcı adı değiştirme hakkı daha elde edemeyecektir. Bu konuda çok talep yollamanız ve ısrarcı olmanız sonucu değiştirmeyecektir. Sadece diğer talep yollayan oyuncularımıza vereceğimiz servisin gecikmesine neden olmaktadır. Sizlerden ricamız kullanıcı adınızı değiştirirken her açıdan, pek çok kez düşünmeniz ve ileride pişman olmamanız olacaktır.

 

Sizlere daha hızlı ve sağlıklı servis vermemiz adına bu bilgiler çerçevesinde bizlerle iletişime geçeceğiniz için şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.